Vitajte na stránke výskumného projektu “Reziliencia, aktérstvo a well-being jednorodičovských rodín na Slovensku”!
Tento výskumný projekt je realizovaný v rámci spolupráce medzi viacerými výskumníčkami a výskumníkmi z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v.v.i.
a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Projekt bol finančne podporený grantom číslo APVV-23-0102 od Agentúry na podporu výskumu a vývoja
O projekte
Cieľom projektu je zmapovať životné podmienky, well-being, aktérstvo a rezilienciu jednorodičovských domácností na Slovensku. Na čele týchto rodín sú nielen členovia majoritnej populácie, ale aj utečenkyne z Ukrajiny. Utečenecká populácia je do projektu zaradená aj vzhľadom na fakt, že v nasledujúcich rokoch možno v Európe očakávať ďalšie utečenecké vlny v dôsledku vojnových konfliktov a klimatických zmien. Zároveň je intersekcionalita jednorodičovstva a utečeneckého statusu doposiaľ nedostatočne preskúmaná.
Jednorodičovské rodiny sú vystavené rizikám nedostatočných zdrojov (finančných, materiálnych, času potrebného na starostlivosť o rodinu a domácnosť, flexibility), horšej zamestnanosti (nízky príjem a neisté podmienky) a nedostatočných politík (na zabezpečenie životnej úrovne detí), ktoré sú navzájom prepojené. Do úvahy budeme brať aj prierezové aspekty ako rod, utečenecký status a geografickú polohu, aby sme obohatili medzinárodný výskum.
Na riešenie týchto problémov použijeme niekoľko výskumných metód:
- hĺbkovú deskriptívnu demografickú analýzu existujúcich dát o situácii slovenských jednorodičovských domácností, kombinujúc rôzne dostupné datasety ako zdroje údajov;
- originálny kvantitatívny prieskum slovenských jednorodičov zameraný na poskytnutie komplexného obrazu domácností s jedným rodičom na Slovensku z hľadiska ich demografického profilu, socioekonomického postavenia, bývania, zamestnania, blahobytu a usporiadania spoločného rodičovstva;
- kvalitatívne hĺbkové rozhovory so slovenskými jednorodičovskými matkami aj otcami, dospelými deťmi vychovanými v domácnostiach s jedným rodičom a takisto s ukrajinskými matkami-utečenkyňami, aby sme preskúmali stratégie osobnej reziliencie a aktérstva v rôznych sociálnych a individuálnych kontextoch.
Okrem nových teoretických a empirických výsledkov má projekt ambíciu vypracovať odporúčania pre tvorcov politík, mimovládne organizácie, ako aj pre jednorodičov, s cieľom propagovať viac spôsobov podpory tejto skupiny ľudí.
Náš tím

Miroslav Popper
hlavný riešiteľ, Slovenská akadémia vied
Estera Kövérová

Zuzana Očenášová
Slovenská akadémia vied
Magda Petrjánošová
Slovenská akadémia vied
Alena Rochovská
Univerzita Komenského