PROJEKT ATLASU OBYVATEĽSTVA SLOVENSKA    
   Projekt atlasu obyvateľstva (ideový námet, štruktúra atlasu) >> RÝCHLA NAVIGÁCIA

Účelom prípravy a vydania Atlasu obyvateľstva Slovenska je vedecká analýza a kartografická interpretácia demografickej situácie na Slovensku. Ide o prvé komplexné spracovanie všetkých základných informácií o vývoji, rozmiestnení, bývaní, dynamike, štruktúrach a prognózach vývoja obyvateľstva Slovenska.

Obsahová koncepcia Atlasu obyvateľstva Slovenska zahŕňa nasledujúcich 7 kapitol.

1. Vývoj a rozmiestnenie obyvateľstva.
Prezentuje vývoj základných demografických procesov od najstarších štatistických zisťovaní po súčasnosť. Využité sú najmä výsledky sčítaní obyvateľstva ako i dostupné údaje o reprodukčných procesoch. Vývoj priestorovej lokalizácie obyvateľstva a súčasné rozmiestnenie podľa prírodných a správnych jednotiek je spracované na rozličných hierarchických úrovniach (kraje, okresy, obce, katastre).
Ukážky máp z tejto kapitoly

Za rozhodujúce obdobie demografických analýz boli zvolené roky 1990 - 2003, pričom hlavná pozornosť sa venuje ostatným rokom 2000 - 2003 . Základnou a najpodrobnejšou mierkou máp je mapa Slovenska v mierke 1 : 750 000. V nej sú zobrazené detailné informácie na úrovni súboru obcí Slovenska a zároveň sa jedná o komplexnejšie, syntetické mapy. Pre analytické zobrazenie jednotlivých procesov a štruktúr na úrovni obcí sú použité i mapy mierok 1 : 1 000 000 a 1 : 1 500 000. Pre prezentáciu populačných javov na úrovni okresov sú použité mapy mierok 1 : 2 000 000 a 1 : 3 000 000. Prehľadné informácie na úrovni krajov sú zobrazené v mierkach 1 : 4 000 000. Komparácia vybraných demografických charakteristík na úrovni štátov Európy, príp. Sveta je zobrazená v mierkach 1 : 20 000 000, resp. 1 : 15 000 000 .

Vydanie atlasu obyvateľstva sa realizuje v 3 formách:
1. klasická knižná publikácia,
2. voľný klad listov, príp. jednotlivých kapitol,
3. na kompaktnom disku (CD).

Riešiteľom štátneho programu výzkumu a vývoja je Univerzita Komenského a jej Prírodovedecká fakulta v Bratislave. Na tomto pracovisku sa pripravil projekt atlasu, vykonla sa podstatná časť organizačnej a riadiacej práce. Na koordináciu prípravy a spracovania atlasu bola zriadená Redakčná rada atlasu. Operatívnym orgánom pre riadenie celého projektu bola Výkonná rada atlasu. Spoluriešiteľskými organizáciami sú Infostat a jeho Výskumné demografické centrum v Bratislave. Esprit s.r.o. v Banskej Štiavnici zabezpečoval spracovanie vydavateľských originálov máp, prípravu tlačových podkladov a polygrafické spracovanie. Na príprave databáz, spracovaní autorských originálov sa podieľajú i ďalšie organizácie ako sú Štatistický úrad SR, Geografický ústav SAV, a ďalšie.

Do Atlasu obyvateľstva SR bolo spolu zaradených 444 máp a 168 grafov. Snahou riešiteľov projektu je spracovať a vydať dielo vedeckej, informačnej, kultúrnej hodnoty o obyvateľstve Slovenska. Dielo prešlo viacerými recenznými konaniami, na oponentúre sa podieľalo 15 domácich aj zahraničných oponentov.

Atlas obyvateľstva Slovenska bol pripravený v rámci tematického štátneho programu vyskumu a vývoja "Aktuálne otázky rozvoja spoločnosti". Akceptáciou tohto projektu v rámci programov Ministerstva školstva sa vytvorila organizačná ale najmä finančná báza pre demografickú analýzu meniacich sa populačných javov a procesov a ich kartografickú interpretáciu vo forme atlasu.


Prof. RNDr. Jozef Mládek, DrSc.,
Predseda Redakčnej a Výkonnej rady Atlasu obyvateľstva Slovenska
Prírodovedecká fakulta UK Bratislava



úvodná stránka | projekt atlasu obyvateľstva | projekt publikácie | redakčná rada | výkonná rada diela
hlavný riešiteľ | spoluriešitelia | spolupracujúce organizácie | ukážky | distribúcia a cena | napíšte nám